FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO

KAPUSNA PLESEN - PERONOSPORA PARASITICA (PERS. EX FR./PERS.) FR./TUL

Gostiteljske rastline

Gliva okužuje številne gojene in samonikle rastlinske vrste iz družine Cruciferae (križnice). Od gojenih rastlin se najpogosteje pojavlja na zelju, redkvici, brokoliju, brstičnem ohrovtu in hrenu.

Bolezenska znamenja

Na zgornji strani listov mladih rastlin se pojavijo rumenkaste pegice, ki so pogosto omejene z listnimi žilami, na spodnji pa belkasto siva plesniva prevleka trosonoscev in trosov. Pege se sčasoma posušijo. Ob hujših okužbah lahko rastlinice propadejo. V pozni jeseni so na zelju okužene predvsem zunanje vehe.

Na zgornji strani nastanejo črnkaste pege, na spodnji pa plesniva prevleka. V skladišču gliva prodira v notranjost glave. Plesni se navadno pridružijo še drugi gnilobni mikroorganizmi. Glivi godijo nizke temperature (pod 16oC) in visoka vlažnost.

Razvojni krog

Gliva prezimi v obliki oospor ali kot micelij v ostankih listov in v kocenih. Oospore kalijo s kličnom mešičkom in z njim neposredno prodrejo v epidermalne celice. Micelij se nato intercelularno širi do mezofila. Na hifah se oblikujejo dihotomno razvejani trosonosci in na njih trosi. Trosonosci izraščajo iz listnih rež. Tudi letni trosi kalijo s kličnim mešičkom.

Varstvo

  • Razkuževanje zemlje v setvenicah,

  • redka setev, zračenje,

  • odstranjevanje okuženih rastlin in njihovih ostankov,

  • uporaba fungicidov.

Besedilo: Franci Celar

 

New Page 1
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za zdravstveno varstvo ratlin